Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Szczepienie przeciwko HPV @pixabay
Wirus HPV jest odpowiedzialny za wywoływanie 10% wszystkich nowotworów, dotykających zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najczęstszymi są tu: rak szyjki macicy, gardła, krtani i odbytu. Szczepieni mają być 12-latkowie – ponieważ najwyższą skuteczność gwarantuje szczepienie przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Wiceprezydent miasta Paweł Rabiej, decyzję argumentuje powołując się na wypowiedź dr n. med. Grzegorza Luboińskiego z Polskiej Unii Onkologii dotyczącą opublikowanych badań australijskich naukowców – tam po 20 latach od wprowadzenia obowiązkowych szczepień dziewczynek przeciwko brodawczakowi ludzkiemu istotnie zmalała zachorowalność na raka szyjki macicy – czytamy na radiozet.pl. Natomiast „nowotwory gardła i krtani to na Zachodzie nowe epidemie” – mówi dla warszawa.wyborcza.pl dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Długość działania szczepionki na razie trudno ocenić – wiadomo, że skutecznie działa kilkanaście lat, bo takimi dysponujemy danymi. Szczepienia już są dofinansowywane przez ponad 200 polskich samorządów, m.in. w Toruniu, Radomiu, Częstochowie, Poznaniu i Gdyni.
W tym roku będzie mogła być zaszczepiona połowa stołecznych nastolatków (ze względu na krótki czas od podjęcia decyzji), oczywiście tych, których rodzice wyrażą na to zgodę. Szczepionki mają być dostępne w przychodniach publicznych. O dalszych szczegółach akcji i programie szczepień dowiemy się wkrótce – zapowiada Paweł Rabiej. Wiadomo już, że szczepienia będą nieodpłatne. Teraz dostępne są w aptekach, ale nierefundowane, i jedna dawka kosztuje 300-400 złotych, a konieczne są trzy.
Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się aż 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy.
Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.
Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone długotrwałą infekcją HPV, a rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący u kobiet nowotwór.
Do niedawna uważano, że mężczyźni mogą tylko przenosić wirusa HPV, teraz okazuje się, że również dotykają ich nowotwory, do których przyczynia się wirus. Stąd decyzja o szczepieniu zarówno dziewczynek jak i chłopców.
Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, warszawa.wyborcza.pl, radiozet.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.